Dogfood would be $3.01
three orders of nails please. i already drank a cup of ratx
That avocado has 2 weeks before it’s ripe
and then you’ve got 90 seconds until it’s rotten.
You can get dog food for $1 a can? Please let me know where, best I can find is $3.
I eat keto and take warfarin, so C A/B B is actually a meal I have lol
Good and cheap is a free cookbook based on the food stamp budget of $4 per day. It’s a free pdf from many sources including the authors website if you sign up for a newsletter or something and paper copies are very inexpensive.
That’s based on 2024 prices. I’d say it’s probably $8-12 / day based on food price inflation.
I’m sure it’s still a good book, though
The food inflation isn’t evenly distributed across all groceries. I hit $6 a day with little snacks and workout oriented meals with greater caloric content and higher Q factor in a bunch of different ways.
If you want to bring down your own grocery bill and go from zero to sixty on cooking at home I can’t recommend that book highly enough. You don’t have to suffer.
E: oh yeah, the book title and premise are based on 2015 prices too.

Dog food, delicious!
Truly the first human to ever look like an AI food poster parody of himself
RFK would complain about the lack of real dog in dog food
with gravy? win/win!
Ah gad I can hear his voice being enthusiastic
Someone hasn’t seen the price of nails recently…
these are clearly nails scavenged from free wood on facebook
See you gotta get the Costco bag of nails and meal prep your nails over a month for those long term savings
Or advocado
In Brazil I get a giant fresh avocado por 1us, or 3 of them for 2us.
The best way to afford life in the US is moving to Brazil?!, there’s probably a bunch that have done that within the last couple of years.
They’re a little more than twice that where I’m at in the US ($5/lb for hass, which are about 200g avg; roughly $2.25 ea) which isn’t too bad. Of course in more urban areas I expect the price will inevitably be higher.

My dog would be thrilled about a three-cans-of-wet-food meal.
Beef jerky + chicken nuggets.
$3 per person for a family of 3.
But l get your point.
You’re not trying to do a socialism are you?
At the… family level?
everyone clearly knows a family is a competitive relationship. if you help each other i will sic ICE on you! no communism allowed in my god-fearing country!
\s
Beef jerky + chicken nuggets.
$3 per person for a family of 3.
Maybe in the US, but here in Denmark, beef jerky is a specialty item and costs as much by weight as instant coffee, sometimes more!
in the u.s. for common mass-market brands of each, that is also true. about the same price by weight.
dehydrators are not terribly expensive, and jerky isn’t difficult to make at home.
Does Denmark use a dollar as currency?
That is clearly bacon.
Sorry, I don’t eat that. Easy for me to confuse.
I don’t get it. Is a row or a column supposed to add up to $3?
Guys it’s a fraud the bag that says “RAT” on it does not actually contain any rats :(
If I have an avocado + rat poison and I throw it up, I get $2 back after the restocking fee, right?
Only THREE chikn nuggies?!











