SSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 11 hours agomeal choicesopuli.xyzimagemessage-square42linkfedilinkarrow-up1277arrow-down14
arrow-up1273arrow-down1imagemeal choicesopuli.xyzSSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 11 hours agomessage-square42linkfedilink
minus-squaredamnthefilibuster@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up4·10 hours agoBeef jerky + chicken nuggets. $3 per person for a family of 3. But l get your point.
minus-squareyermaw@sh.itjust.workslinkfedilinkarrow-up5·10 hours agoYou’re not trying to do a socialism are you?
minus-squaredamnthefilibuster@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up5·9 hours agoAt the… family level?
minus-squarebaguettefish@discuss.tchncs.delinkfedilinkEnglisharrow-up5·9 hours agoeveryone clearly knows a family is a competitive relationship. if you help each other i will sic ICE on you! no communism allowed in my god-fearing country! \s
minus-squareViking_Hippie@lemmy.dbzer0.comlinkfedilinkarrow-up1·9 hours ago Beef jerky + chicken nuggets. $3 per person for a family of 3. Maybe in the US, but here in Denmark, beef jerky is a specialty item and costs as much by weight as instant coffee, sometimes more!
minus-squareadarza@lemmy.calinkfedilinkarrow-up1·5 hours agoin the u.s. for common mass-market brands of each, that is also true. about the same price by weight. dehydrators are not terribly expensive, and jerky isn’t difficult to make at home.
minus-squaredamnthefilibuster@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up1·6 hours agoDoes Denmark use a dollar as currency?
minus-squaredamnthefilibuster@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up2·9 hours agoSorry, I don’t eat that. Easy for me to confuse.
Beef jerky + chicken nuggets.
$3 per person for a family of 3.
But l get your point.
You’re not trying to do a socialism are you?
At the… family level?
everyone clearly knows a family is a competitive relationship. if you help each other i will sic ICE on you! no communism allowed in my god-fearing country!
\s
Maybe in the US, but here in Denmark, beef jerky is a specialty item and costs as much by weight as instant coffee, sometimes more!
in the u.s. for common mass-market brands of each, that is also true. about the same price by weight.
dehydrators are not terribly expensive, and jerky isn’t difficult to make at home.
Does Denmark use a dollar as currency?
That is clearly bacon.
Sorry, I don’t eat that. Easy for me to confuse.