SSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 24 hours agomeal choicesopuli.xyzimagemessage-square54linkfedilinkarrow-up1355arrow-down18
arrow-up1347arrow-down1imagemeal choicesopuli.xyzSSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 24 hours agomessage-square54linkfedilink
minus-squareViking_Hippie@lemmy.dbzer0.comlinkfedilinkarrow-up1·21 hours ago Beef jerky + chicken nuggets. $3 per person for a family of 3. Maybe in the US, but here in Denmark, beef jerky is a specialty item and costs as much by weight as instant coffee, sometimes more!
minus-squareadarza@lemmy.calinkfedilinkarrow-up1·17 hours agoin the u.s. for common mass-market brands of each, that is also true. about the same price by weight. dehydrators are not terribly expensive, and jerky isn’t difficult to make at home.
minus-squaredamnthefilibuster@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up1arrow-down1·19 hours agoDoes Denmark use a dollar as currency?
minus-squareViking_Hippie@lemmy.dbzer0.comlinkfedilinkarrow-up1·12 hours agoNope, but that’s so far besides the point that it’s crossed the border into Germany. Who use the Euro, in case you wonder.
Maybe in the US, but here in Denmark, beef jerky is a specialty item and costs as much by weight as instant coffee, sometimes more!
in the u.s. for common mass-market brands of each, that is also true. about the same price by weight.
dehydrators are not terribly expensive, and jerky isn’t difficult to make at home.
Does Denmark use a dollar as currency?
Nope, but that’s so far besides the point that it’s crossed the border into Germany. Who use the Euro, in case you wonder.