Baraza
  • Communities
  • Create Post
  • Create Community
  • heart
    Support Lemmy
  • search
    Search
  • Login
  • Sign Up
@ericbomb@lemmy.world to Frugal@lemmy.worldEnglish •
edit-2
8 months ago

Graph of food based on cost per 100 calories and calorie density!

lemmy.world

message-square
27
fedilink
176

Graph of food based on cost per 100 calories and calorie density!

lemmy.world

@ericbomb@lemmy.world to Frugal@lemmy.worldEnglish •
edit-2
8 months ago
message-square
27
fedilink

Stolen from Reddit

https://www.reddit.com/r/dataisbeautiful/comments/1ftmkwt/oc_foods_cost_vs_caloric_density/

But I loved it. Also this has Shrimp removed, because it was on the OG chart due to an error and this is an updated version.

EDIT: Here is one for protein! https://www.reddit.com/r/budgetfood/comments/1fp2ytb/foods_cost_per_gram_of_protein_vs_protein_density/#lightbox

alert-triangle
You must log in or register to comment.
  • @Ersatz86@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    9•8 months ago

    Really superb and informational graphic. I’d sure love to see one done by protein per gram/cost. Any chance someone could reach out to the Reddit OP to ask, cause my privileges have been revoked? Pretty please?

    • @ericbomb@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      8•8 months ago

      He already has!

      https://www.reddit.com/r/dataisbeautiful/comments/1avigyr/oc_foods_protein_density_vs_cost_per_gram_of/

      Things are as you expect, Our beans are in the bottom right absolutely chilling as kings.

      • @Ersatz86@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        1•8 months ago

        Well yay! Thank you for passing that along and kudos to OP.

    • @pipes@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      English
      2•8 months ago

      I remember seeing a youtube vid from someone who had analyzed all products from one supermarket (after scraping their website), cheapest protein ended up being flour 😄

      After all people can survive on bread, on average if I remember correctly we need just 11-13% of the calories to be protein according to WHO (or less if we are eating with a caloric surplus)… protein needs are vastly exaggerated thanks to health gurus and humans’ unhealthy love of meat.

      Btw flour and bread are not all the same, especially refined has very little fiber and a little less protein (protein content is used also to determine quality of wheat)

  • @whereisk@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    9•8 months ago

    Pistachios seem awfully cheap from what I know pistachios to cost even considering high caloric density.

    • @ericbomb@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      5•8 months ago

      https://www.amazon.com/dp/B07PBKZZ51?tag=sacapuntas9-20&linkCode=osi&th=1&psc=1

      4160 calories for 14.23

      Coming out to 292 calories per dollar, or around 30 cents for 100 calories. Looks to be about where it’s at! He might have found an even cheaper source. I think this chart does a great job of pointing out that just because things like almonds are more per pound than chicken, doesn’t mean they aren’t better deals if you are concerned with energy.

      • @whereisk@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        6•8 months ago

        Wow, they are incredibly cheap in the US - in Australia they are nearly double the price per kg.

        • Ephera
          link
          fedilink
          English
          3•8 months ago

          Yeah, the US is one of the big producers. Wikipedia says:

          In 2022, world production of pistachios was one million tonnes, with the United States, Iran, and Turkey combined accounting for 88% of the total.

          https://en.wikipedia.org/wiki/Pistachio

        • @ericbomb@lemmy.worldOP
          link
          fedilink
          English
          3•8 months ago

          Oh yeah he mentions his source is Walmart in a specific state, but amazon is more consistent here.

          Always interesting to hear how different stuff is in different countries!

  • @Dkarma@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    6•8 months ago

    I’m calling BS on tuna being more expensive than chix wings…depends on grade of tuna. Wings are expensive AF!

    • @ericbomb@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      4•
      edit-2
      8 months ago

      Well we can easily check! It says they used Walmart.

      Here’s the cheapest per ounce I see for tuna:

      https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Chunk-Light-Tuna-in-Water-5-oz-4-Pack/33867594?classType=VARIANT&athbdg=L1200&from=/search

      It’s 3.22 for 400 calories, so one dollar gets you 124 calories of tuna.

      Then cheapest wings I see at $3 a pound, and have 4,840 calories for 24 dollars, coming out to 200 calories per dollar:

      https://www.walmart.com/ip/Great-Value-All-Natural-Chicken-Wing-Sections-8-lb-Frozen/124310906?classType=REGULAR&from=/search

      So for me doing the math JUST off packaging (he appears to use a nutritional calculator) it’s coming up chicken wings is cheaper source of calories.

      So it’s possible in this persons state their chicken was slightly cheaper, and they didn’t have the generic tuna. But even in my state where chicken costs a little bit more than what is listed, and my tuna costs a little less, chicken wings are still close to 50% cheaper for calories.

      I wonder if it’s just a “Feeling” thing, because a little can of tuna is just a dollar! That must be cheap, right?.. but a can of tuna is 100 calories, which isn’t a great deal.

    • @pipes@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      English
      2•
      edit-2
      8 months ago

      Idk what their source was but I think you should look for cheapest “possible” to do a fair comparison (cause obviously a certain shop can have super expensive wings). Near me lowest for wings will be 3-5€/kg, canned tuna starts from 8/kg when on discount, but also has like 30% of seed or olive oil in it (so actual tuna cost to the consumer is more like 12€/kg minimum) Chicken is definitely cheaper everywhere IME.

      BTW I’m talking raw chicken wings…everything pre-cooked costs more

  • @davidgro@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    6•8 months ago

    So where is “bag of sugar” on this chart?

    • @ericbomb@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      8•8 months ago

      Let’s find out!

      Cheapest per ounce sugar on walmart.com

      https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Pure-Granulated-Sugar-4-lb/10315162?classType=VARIANT&athbdg=L1200&from=/search

      6,810 calories, or 2k calories per dollar. So it’d be hanging around brown rice as one of the cheapest options.

      • @Lost_My_Mind@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        6•8 months ago

        Diabetes it is!

        • @ericbomb@lemmy.worldOP
          link
          fedilink
          English
          4•8 months ago

          Haha I mean brown rice is cheaper! And buying flour then making baked goods is cheaper! Do not embrace the dark side!

  • @Etterra@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    5•8 months ago

    There’s a dock worker strike on the East Coast. That banana price is going to skyrocket for a little while.

    • @ericbomb@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      7•8 months ago

      Fingers crossed for them! I hope they get the wages they need to not need to live by this chart, and guarantees that even as the docks modernize the workers will have good paying jobs regardless.

  • @OhmsLawn@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    5•8 months ago

    Dairy would be helpful.

  • @Illegalmexicant@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    3•8 months ago

    We need a graph of vending machine items cost-per-calorie. I know I could get an 800 calorie honeybun for $1. But that was 2000s numbers.

    • @ericbomb@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      3•
      edit-2
      8 months ago

      Some people requested it for comparison! But let’s see if I can do some quick back of the box math.

      https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Glazed-Honey-Buns-10-5-oz-6-Count/14336401?classType=REGULAR&from=/search

      1200 calories for 2 dollars, so 600 calories per dollar or .15 for 100 calories, putting it around oat in price terms. Which is expected since it’s just bread and sugar, but still far more expensive than like pasta. Name brand is a lot more expensive.

  • SmokeyDope
    link
    fedilink
    English
    3•8 months ago

    Very good chart thanks for sharing

  • @Simulation6@sopuli.xyz
    link
    fedilink
    English
    2•8 months ago

    Where do they get cashews that cheap?

    • @ericbomb@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      1•8 months ago

      They said Walmart is the source… so off I go!

      https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Cashew-Halves-Pieces-27-oz/315393128?classType=REGULAR&athbdg=L1200&from=/search

      Based on the nutrition label the container has 4,320 calories at about 10 dollars.

      So 1 dollar for 400 calories, or .25 for 100.

      But given they reference walmart and USDA it’s very likely these are not accurate outside the US.

  • @Kowowow@lemmy.ca
    link
    fedilink
    English
    2•8 months ago

    Locally at least Costco precooked chicken nuggets are 6.99 a kg which is the cheapest meat they have I think

  • @beebarfbadger@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    1•8 months ago

    Where do the rich rank on this?

  • @roofuskit@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    0•8 months ago

    Nutrition is nowhere to be seen.

Frugal@lemmy.world

!frugal@lemmy.world

Subscribe from Remote Instance

Create a post
You are not logged in. However you can subscribe from another Fediverse account, for example Lemmy or Mastodon. To do this, paste the following into the search field of your instance: !frugal@lemmy.world

Discuss how to save money.

  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 2 users / month
  • 113 users / 6 months
  • 5.6K subscribers
  • 51 Posts
  • 419 Comments
  • Modlog
  • mods:
  • @RarePepeCollector@lemmy.world
  • BE: 0.19.3
  • Modlog
  • Instances
  • Docs
  • Code
  • join-lemmy.org