Baraza
  • Communities
  • Create Post
  • Create Community
  • heart
    Support Lemmy
  • search
    Search
  • Login
  • Sign Up
@ericbomb@lemmy.world to Frugal@lemmy.worldEnglish •
edit-2
8 months ago

Graph of food based on cost per 100 calories and calorie density!

lemmy.world

message-square
27
fedilink
176

Graph of food based on cost per 100 calories and calorie density!

lemmy.world

@ericbomb@lemmy.world to Frugal@lemmy.worldEnglish •
edit-2
8 months ago
message-square
27
fedilink

Stolen from Reddit

https://www.reddit.com/r/dataisbeautiful/comments/1ftmkwt/oc_foods_cost_vs_caloric_density/

But I loved it. Also this has Shrimp removed, because it was on the OG chart due to an error and this is an updated version.

EDIT: Here is one for protein! https://www.reddit.com/r/budgetfood/comments/1fp2ytb/foods_cost_per_gram_of_protein_vs_protein_density/#lightbox

  • @davidgro@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    6•8 months ago

    So where is “bag of sugar” on this chart?

    • @ericbomb@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      8•8 months ago

      Let’s find out!

      Cheapest per ounce sugar on walmart.com

      https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Pure-Granulated-Sugar-4-lb/10315162?classType=VARIANT&athbdg=L1200&from=/search

      6,810 calories, or 2k calories per dollar. So it’d be hanging around brown rice as one of the cheapest options.

      • @Lost_My_Mind@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        6•8 months ago

        Diabetes it is!

        • @ericbomb@lemmy.worldOP
          link
          fedilink
          English
          4•8 months ago

          Haha I mean brown rice is cheaper! And buying flour then making baked goods is cheaper! Do not embrace the dark side!

Frugal@lemmy.world

!frugal@lemmy.world

Subscribe from Remote Instance

Create a post
You are not logged in. However you can subscribe from another Fediverse account, for example Lemmy or Mastodon. To do this, paste the following into the search field of your instance: !frugal@lemmy.world

Discuss how to save money.

  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 2 users / month
  • 113 users / 6 months
  • 5.6K subscribers
  • 51 Posts
  • 419 Comments
  • Modlog
  • mods:
  • @RarePepeCollector@lemmy.world
  • BE: 0.19.3
  • Modlog
  • Instances
  • Docs
  • Code
  • join-lemmy.org