Stupid shape for a can too, tips over In a vehicles cup holder
Uses more aluminum to store the same amount of liquid too.
You sure about that?
Cylinders of the same volume will have the same area, so it should be the same amount of aluminum?
Maybe less, even, since the lid and bottom are thicker than the sides and on the taller can there’s less of that thick top/bottom
That can’t be true.
Consider a cylinder cut in half, giving a circular cross section. Cover each new circular gap with new aluminum.
Now you’ve enclosed the same volume in cylinders, with a different surface area.
You also created 2 cylinders where once there was one, which is not what was being discussed. You even mention that you added material:
Cover each new circular gap with new aluminum
I could have said “2 cylinders of the same volume” but I felt context made that clear
Yes I did say that I added material. That’s the point: you cannot do this transformation without adding material.
But you’re saying this is only with two cylinders?
Ignore things like the bevel, wall thickness, etc. Just calculating for a basic right cylinder, you can see how the surface area changes for different heights with a constant volume. I’ve outlined the standard dimensions of a can(inches). https://youtu.be/gL3HxBQyeg0
I had a feeling it’d math out something like that if I opened my fat mouth, lol
I do wonder if thickness of the walls or lid/bottom does have an effect, though, as there must be some reason they make these weird ass cans
Shady backdoor deal with bounty I bet
Also more surface area, so it will warm up sooner (I think?)
…do people think the tall can is bigger? If anything, I’ve always assumed that they were smaller 🤷♂️
(I don’t know why this image is transparent)
Oh hey we watched that video in my psych class. Funny phenomenon. Kids are dumb
Not just kids…
Now now, you shouldn’t put yourself down like that. I’m sure you’re not dumb.
If anyone has any right to shit on me, it’s me, baby!
“Kids are dumb” is your conclusion? Eff off. Adults fall for the same tricks kids do. Else things would cost $7.00 instead of $6.99.
In my highschool psych class we actually went to an elementary school and did this experiment with the kiddos. It was a while ago but if I recall correctly, 9/10 times they thought tall = bigger. I bet some people never grow out of that mindset or at least at first glance our less smart brain goes “tall is big!”
I guarantee these big corporations have psych majors working in their marketing teams and it’s 100% intentional.
Oh for sure, it’s definitely a whole wing of the organization. People are the ones who spend money, so if you want more money, study and exploit the people who spend it.
This exact image is what I had in mind when I saw this post. Lol
They do have a larger surface area for the same volume…
Same. They look like the small 25 cl energy drink cans, so even if they’re still 33 cl, they look smaller.
The great thing is you don’t need it.
Better off without it
That’s a 2.24x price increase. That’s even beyond Argentina-hyperinflation levels of increase. Are we sure this is an apples-to-apples comparison? Like, was there a sale or bulk discount that made the shorter can relatively cheaper? I’m struggling to believe a retailer would engage in such a brazen markup in a single week. (Not to say it’s not possible, but it’s extreme enough that I’m not taking the word of some random hand-written graphic on the Internet.)
I mean… I’ll regularly go to the grocery store and see soda prices vary by 200-300% week-to-week. Sure, it’s all based around “sale” value, but it amounts to the same thing. If it’s $9 for 2 12-packs one week and then $11 for a 12-pack the next week, it isn’t an invalid markup because you had to buy 2 to get the first price.
I’m more inclined to blame the manufacturer for the price increase (in this case Coke) as opposed to the retailer. Especially in this case, I kinda doubt a company as large as Coke would allow retailers to stray from the price they want by more that a few cents.
It probably costs more to distribute the new can shape since our entire civilization’s can infrastructure is built around a standard can.
It’s not an apples to apples comparison. This was a reddit post made by someone who went out of their way to buy things for different amounts to make ragebait.
It’s a dumb post and it is safe to ignore it. Sadly someone reposted it here.
Fuck corporations but I don’t believe this for a second. People are just making this shit up now. Some dude scribbles some prices on a piece of paper and this whole website loses its mind.
I was going to say… who the fuck was paying $1.06/can for Coke to begin with? Hell, I saw one of those 32oz Big Gulp cups selling for $4 less than a week ago.
This all just looks made up and hysterical, because Americans cannot handle not having their sugary treats.
This is testable. Go to the grocery store. Buy staple goods. Keep receipt. Buy the same products the next week.
Why not post with the receipts instead of marker?
if you’re buying coke in america, you should get the 12 packs at grocery stores instead. it’s anywhere between $5.99 to $8.99, which is less than a dollar per can
That’s fucking crazy. I stopped buying soda pre-covid, but I regularly got 4 12packs for $2.99 each up until at least 2019.
most people are getting cans like that in a pinch tho, if you want a lot of cola, regular 2 liter plastic bottles (or even better, 6-packs of 1.5/2l) are a much better deal
Water.
Wow good point! Water IS cheaper than coke! And healthier too I’m sure! It’s a damn shame we’re talking about coke and not water, or else I’m sure someone would give you a prize for your thoughtful and original comment.
Agua
水
Or get the 2L bottles, which are usually around the same price as the 500 mL bottles (for some reason).
And if you think you can dodge microplastics by opting for aluminum instead of bottles, I have some bad news for you.
:(
Not on sale? Where I am, I only see the $7 price when it’s on sale and you have to buy 3. So it’s 2 for $10 and get one free. Without that the normal price is about $10. The best sales that come around during big holidays only are buy 2 get 2 free, which brings it down to $5.
Drinking a Coke in 5 years:
I saw one of those thin cans the other day and thought, “that’s a weird can shape, I don’t know why someone would buy that.”
Now it makes sense.
Edit: Also, I forgot about this- https://moneynotmoney.com/historical-price-of-coca-cola-in-united-states/
The biggest absolute price decrease in the price of 2 liters of coca-cola was in 2015, when the price dropped by $-1.79, or -100%.
Coke was free in 2015? Or is there a script filing is these paragraphs and it’s counting missed data points as zero?
It dropped by -1.79 which means it became 1.79 more expensive.
AI is amazing lol
Lmfao I think it’s AI garbage
One advantage of the tall narrow 12oz cans is they take up less horizontal space in the refrigerator
One disadvantage is that they’re harder to stack
Another advantage is that they take up less horizontal space in the refrigerator.
Another disadvantage is they tip more easily if set down on an uneven surface or whacked by the dog’s tail
Sure, but one disadvantage is they’re harder to stack.
They don’t fit in my mini fridge like normal cans do either
Interesting website.
Maybe you want to have a cup of tea instead? Way more cheap and healthy. Or buy some off-brand soda. It is just as much garbage as coca cola but at least it’s cheap.
Or just water.
Yes, of course. Preferably tap water.
In America? Maybe not the best idea. Especially if you’re in, say, Jackson, Mississippi.
https://www.pbs.org/newshour/nation/in-jackson-the-tap-water-is-back-but-the-crisis-remains
Ok, in some places you might want one of those bubblers at home, I guess.
What’s the point of this comment? 99% of counties in the US have safe drinking water and the few that don’t get called out for it like this. This is probably a better situation than most countries - including yours
Where did you get that 99% figure from? Because I suspect you made it up.
Especially since:
One-fourth of Americans currently receive water from a source that violates the Environmental Protection Agency’s (EPA’s) Safe Drinking Water Act.
More information:
And then there are the substances which municipal water supplies don’t even need to get out of their water-
You may want to dig into the stat some more to get a handle on how bad the situation really is.
deleted by creator
I’m pretty sure that wasn’t my point what with my link being about tap water. The thing the person I was replying to was talking about.
What? No no no. Clearly soda is the healthy option. You can never be too cautious.
Got it. You’re totally ignoring my point that water straight from the tap is too unsafe to drink in multiple U.S. municipalities and are just trolling. Have fun with that.
I just need a sugar delivery medium. Preferably one that is socially acceptable.
Have you considered eating?
Coca cola is a little below 3€ a bottle (1.5l if i’m not mistaken) house brand is what the price should be at most: 0.89€.
I agree soda dependence isn’t a good thing, but there’s not much evidence diet soda is any less healthy than tea.
Diet soda contains sweeteners that are suspected to cause cancer. Granted, you’d have to drink a couple of liters of diet soda a day before you need to be seriously concerned, but tea has one big advantage: It contains as much sugar or sweeteners as you add to it, so there’s that.
suspected to cause cancer
Except there’s been a ton of reasearch on it and the best/worst they can come up with is “results are inconclusive”.
I am not discussing if soda of any kind is more unhealthy than tea or not. You can drink as much soda as you want. Just don’t bullshit yourself or anybody else. You only have one argument: “I like soda, don’t take away my soda from me.” It is not a good argument but it is all you’ve got.
What a weird response to that….
Wait a minute are you telling me that their isn’t a sugar fairy dumping copious amounts of sugar into my tea when I turn around?!?
Please tell me it ain’t so. Then I might actually have to take accountability for my actions and I can’t do that.
That particular fairy must be employed by the dentists’ lobby, I guess 😂
Soda is such a fucking profitable scam because it’s mostly water and that resource is mostly free. The syrup and carbonation should be pennies compared to what it actually sells for.
Water is far from “mostly free”, especially at the amounts used by soda makers
Here in Germany they can extract millions of liters for a symbolic euro, that is basically free and also far from a third world country. Coke has enough power to get through with this.
Don’t know the situation in america so what you say may be true, but on some countries (developing ones where the power of the state is diminished) water is not free for everybody else, but multinational corporations get almost unlimited use concessions for their bottlers for a laughably low fee if any, drying out the area and sometimes literally leaving towns or regions with no public water left for other uses, forcing the people to have to pay for other sources. I don’t live in a place in that situation yet, but some other regions in my country are going exactly through that. In some cases, those beverages are for the american market.
It probably not that cheap anywhere in the U.S., but on the other hand, they probably get enough tax breaks to make up for it.
As long as I stay mad at “those damn libs” then companies can raise prices with impunity. If nobody boycotts these innocent companies then stock prices will be able to surge.
Honestly though, I wish people understood that by blaming only inflation they’re effectively giving companies a blank check to keep raising prices. Sigh.
It’s usually very small, but here, prices must also show how much 100g/100ml of something costs
Then you get shops like M&S where all the expensive varieties of (for example) tomato are £/kg and the cheap ones are £/unit so you can’t see the big price gap.
Where is “here” approximately?
In the U.S. retailers are notorious for having the “unit” price of similar items being listed as (for example) $1.57/oz in one case and $2.23/count in another.
At least in California in grocery stores they always have a per weight tag too. Problem is that it’s not always the same weight…
Not sure where that commenter is from, but it’s the case for Germany. Pretty useful to compare
Exactly this, they will put $/oz next to $/unit next to $/lb. It’s infuriating but I still take the time to do the math.
Well, since my instance is local I can just as well say that it’s Switzerland. Apparently it’s mandatory to label proces in a specific way. So far, I’ve never encountered the case that I wasn’t able to compare those prices between products of the same category.
Y’all, remember this is sugar water and even at $1.06 there’s a significant profit margin.
Is not even sugar water, it’s corn tea with artificial flavors and colors.
Depends on the country. Corn syrup in everything is a distinctly American phenomenon
If you look at the picture you might be able to tell where it was taken. There are some pretty good hints.
Yeah, it certainly doesn’t seem like their production costs would increase much from inflation…
If it’s tall and slim, it worth more. This is true for both cans and people.
They “proved” the trick works by a couple years back, releasing some different flavors in that shape can. Too many of us paid the premium to get the different flavor, even knowing it’s just manufactured scarcity. I still miss the blueberry-acai Diet Coke. Maybe they came away with “weirdly shaped cans sell at bigger profit”