• Nick
    link
    fedilink
    131 year ago

    It’s usually very small, but here, prices must also show how much 100g/100ml of something costs

    • @perviouslyiner@lemmy.world
      link
      fedilink
      12
      edit-2
      1 year ago

      Then you get shops like M&S where all the expensive varieties of (for example) tomato are £/kg and the cheap ones are £/unit so you can’t see the big price gap.

    • @ccunning@lemmy.world
      link
      fedilink
      41 year ago

      Where is “here” approximately?

      In the U.S. retailers are notorious for having the “unit” price of similar items being listed as (for example) $1.57/oz in one case and $2.23/count in another.

      • GHOSCHT
        link
        fedilink
        41 year ago

        Not sure where that commenter is from, but it’s the case for Germany. Pretty useful to compare

      • @fidodo@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        41 year ago

        At least in California in grocery stores they always have a per weight tag too. Problem is that it’s not always the same weight…

      • ChihuahuaOfDoom
        link
        fedilink
        English
        21 year ago

        Exactly this, they will put $/oz next to $/unit next to $/lb. It’s infuriating but I still take the time to do the math.

      • Nick
        link
        fedilink
        11 year ago

        Well, since my instance is local I can just as well say that it’s Switzerland. Apparently it’s mandatory to label proces in a specific way. So far, I’ve never encountered the case that I wasn’t able to compare those prices between products of the same category.