And yes you have to spend it all
Edit: There are a lot of little good things in these answers that I often ignore. Thanks everyone.
Weed
Came to check how high this comment was. Ofcourse it’s the top comment.
you gonna bang that shit or what
15$?
Register a domain name based on some hair brain fantasy for the year.
Then spend the year ideating and fantasizing about what might be while doing nothing.
Thats a whole year of value for 15 bucks.
This feels like a personal attack
You’re also fat.
Cat cafe, you can chill in there for ages slurpin on coffee surrounded by the lil gremlins
I want rat cafes. Sadly there’s only one, and it’s in japan.
I just want to pet chaos potatoes while eating food that they are stealing from me
There’s the New York Subway if you can stomach the smell
That would be neat. I couldn’t handle having rats anymore due to the prospect of constant loss but would love a place to hang out with some.
Done it. But it took more money just to get there via Uber.
Worth it.
Give it to someone that needs it.
I need it
What for?
Weed
Aha, so I was right, you will give it to someone. >=3
Had to check if you were also the top commentor.
To be happy
I think I’d buy some bugs for my lizard. Maybe some hornworms? They’re very good for hydration and basically every reptile that eats bugs goes absolutely crazy for them!
If my buddy is happy, then I’m happy, too.
Here’s a picture of my ugly boy, Pączki.
Well I love Paczki with all my heart! I’m spending my $15 on Paczki too
OMG! That’s the best name for a pet! As a Paczki lover I approve!
Why are they named in a multiple, and not singular Pączek?
He is pretty!
Huh, I didn’t know that there were beardies without scales and spikes. Judging by his face, they still shed and it looks like sunburned skin peeling.
10 bucks weed 5 bucks ben and jerrys
Who’s going to sell you a spoonful of BJs?
A lovely lady behind the Wendy’s
Only a spoonful grabs giant spoon
Do you mean that 5 bucks only gets you a spoonfull of BnJ? Because over here a bucket is like <5
A pint of BnJs is about $8 at a convenience store near me. You might be able to get it for $5-6 at Walmart. I was just joking about how expensive it is and writing the name like Blow Job. Was just being silly.
Damn that’s pretty insane. I think normally they are 4.99 euro over here and that’s already a lot imo. To be honest I only ever buy them when there is a discount or something.
$15 AUD for 458ml of Ben and Jerry’s here. So, whats that, 3/4 of a pint?
Do you mean that 5 bucks only gets you a spoonfull of BnJ? Because over here a bucket is like <5
An icecream for me, one for my wife, and enough fuel to drive to the waterfront so we can eat them while sitting at the edge of the pier, swinging our legs.
That’s very sweet. I guess I’d do something similar: buy a crab bucket and a rope, and head down to the waterfront where I’d swim under piers and see how many people’s dangling legs I can hook and pull under with the rope
That makes me laugh harder than it should. 😆
It depends on what I’m trying to maximize.
If I just want the happiness spike ASAP, then I would just buy $15 worth of Magic cards, or maybe a booster pack or three, depending on the set.
If I’m trying to maximize my overall happiness over any amount of time, I think spending $15 on something reusable, like a nice pair of socks or a hat would work out for me.
If I want to maximize happiness in general, then spending it on someone else I care about does double duty. It makes someone else happy, and I get happiness from being involved in the process.
You know those machines that dispense stickers for quarters?
deleted by creator
Buy Minecraft, which apparently is on sale for $14.99. It’s not quite as fun when all your friends have the official version and get to play together while you’re stuck with an - *ahem* - unofficial version.
For zero monies you & your friends could run VoxeLibre which has better performance characteristics. Microsoft doesn’t deserve your money or your user data, but I am sure VoxeLibre or Minetest wouldn’t mind a donation.
Minecraft is still a really good game that still gets fairly large updates.
It’s being milked for Bedrock & there are dozens of free software alternatives with VoxeLibre being a standout
Use java than 🤷
Or use bedrock and ignore all the bullshit if you can.
Are free versions even close to Minecraft in features, polish, and all that?
I personally think that Minecraft is one of the best games you can buy for the fairly low price, community, multiplayer, etc.
They are more than complete/polished with multiplatform support, with healthy modding communites, & better performance since they aren’t built on Java. In the past your money went to the developers—now it goes to megacorp Microsoft with little done in terms of maintenance.
Minecraft has gotten a lot of updates after Microsoft bought Mojang.
I don’t personally mind paying a small amount for a good product that is constantly getting better after many years.
Sure Java could have better performance but it’s rare that it matters much on modern computers.
You do you but I don’t think paying for things is the end of the world.
At that point play the free alternative and dont give your money to Microsoft. Do you love throwing your hard earned money at Microsoft?
I just doubt that the free alternatives are as good and Minecraft is really cheap anyways.
Have you tried the free alternatives? I guess to me its not the price alone its the principles of giving Microsoft money.
On the topic of games, Stick Fight The Game is $5 on steam and I got it while drinking with a few friends. It was the most fun I’ve had in years. I also hop on randomly when I get a chance and it’s just as fun with random people.
Stick flight is great!
I got it at launch.
It’s so hot right now I’d probably spend it on ice cream and/or frozen custard. Then be in the bathroom an hour later because I’m lactose intolerant.
I’m gonna pay my $15 to watch.
I also choose watching the shitter.
Go to the zoo. See some owls.
Go to the country. Eat a lot of peaches.
Millions of peaches?
Peaches for me
I sat here and thought about it, and I truly think I’d go to the dollar store, buy a few cheap water guns, and have a water fight with my sisters and their kids. Remember how fun water fights are??? Even those cheap little water guns; doesn’t have to be fancy. Leftover money would go to popsicles.
Fam sounds like you need to get out there and make this a reality. $15 is cheap compared to a good memory like this
I prefer the little fake Nerf guns but same principle. You can get several and several darts for $15 and then you can do it in the house.
An edible
A 40
A little Caesars pizza, crazy bread
Acid!
If you can get it for $5 a tab.
I don’t know what it goes for now but somehow the price of LSD stayed the same for at least 30 years.
Ok weed was up top but this is more bang for the buck
Same
I don’t have any frame of reference for how much acid costs
Great value for the money with it. One ~$7-$10 hit will get you going for 8 hours. Can any other non rc drugs compete price wise?