The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.

I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).

  • @unemployedclaquer@sopuli.xyz
    link
    fedilink
    English
    66
    edit-2
    4 months ago

    the per 100g price on the bottom is incorrect. they are 70 cents per 100g… or I’m too high. choosing by weight is literally the frugal method.

    edit: try living out of a vending machine - if you only have a dollar, you should buy the item with most weight and presumably most calories

        • @pirat@lemmy.world
          link
          fedilink
          English
          24 months ago

          Oh, which one are you referring to here – of all those different 750 g supposedly exotic fruitberry-flavoured water beverages, all with 0 kcal? One of those with a dose of factory-added vitamins, or just the funkiest sun-kissed fruit imitation available?