how is the value proposition here? was this an adequate use of money?

(keeping in mind as well fwiw i don’t eat meat)

  • @Lemminnewbie2@lemm.ee
    link
    fedilink
    English
    941 year ago

    Presliced cheese is typically more expensive than block. Alfredo is cheap to make from scratch. The instant Mac that comes in the microwavable bowls are like 2.5x the price per ounce of the ones that are just packets.

    • Transient Punk
      link
      fedilink
      English
      46
      edit-2
      1 year ago

      I’ve always held that belief about block vs shredded/sliced cheese, but in my receny grocery trips, I’ve noticed that all the stores in my area charge the same by weight for block, shredded, and sliced. Obviously YMMV

    • @wjrii@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      131 year ago

      The instant Mac that comes in the microwavable bowls are like 2.5x the price per ounce of the ones that are just packets.

      They also use some sort of thickener that turns into mucusy slime when water is poured on it so you don’t have to use milk or butter. We’re at the point now where there are better ways to eat your processed foods, LOL.