• FiveMacs
      link
      fedilink
      407 months ago

      Nah, it was always trash. Just inexpensive. Now it’s just expensive trash.

      • @Tylerdurdon@lemmy.world
        link
        fedilink
        97 months ago

        Back in the 90s before the meat fillers, it was different. I used to dine there quite a bit. Modern variations pale in comparison.

      • flicker
        link
        fedilink
        47 months ago

        I’m not simping for a brand. But I want to add that you can use their app to get their garbage, and get a decent amount of it, cheap still. (Online exclusives, then it’s like a box. I don’t remember the name.) Less than $10 and I’m full.

        (This post brought to you by, I’m on a medication that makes eating really difficult, but sometimes I can tolerate Taco Bell and when the ability to eat happens I usually have just a few short minutes to procure and start eating before the moment passes. Which is why I’ve been sitting next to a bowl of my favorite pasta for two hours and have had to reheat it twice. T_T )

        • @Droggelbecher@lemmy.world
          link
          fedilink
          17 months ago

          Wild guess here, but if it’s from antidepressants, like it is for me, you can be prescribed a second antidepressant at a dose too low to help depression, but high enough to get the side effect: heightened appetite. It’s not a miracle fix, but it helps me eat more.

          • flicker
            link
            fedilink
            17 months ago

            It’s from stimilant medication for ADHD :(

            Thank you very much though.

    • @conciselyverbose@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      8
      edit-2
      7 months ago

      I still can’t replicate a chalupa well enough. Homemade quesaritos don’t entirely scratch the itch, but they’re pretty good.

      But they aren’t cheap any more.

    • @theedqueen@lemmy.world
      link
      fedilink
      67 months ago

      On a road trip I stopped at a Taco Bell for bean burritos for something easy to eat. Two bean burritos for $8. They used to be less than a $1 each.