You’re not using that onion correctly. Chop it up and stick it in something with other ingredients that you can eat for 8 meals, that costs $12 to make.
I’m certainly not eating the onion like an apple lol. But, to your point, a sandwich is exactly what you just said. Pick up an onion, some bread, some lettuce, some tomato, some mayo, some mustard, salt and pepper, deli ham (or roast chicken), some cheese. Buying those ingredients would be… What $40? And you’d be able to make 8 sandwiches. Maybe have some leftover cheese and mayo. Perhaps a chicken carcass for stock.They’d be pretty good sandwiches too, but without bacon because we wanna keep it budget. Or you could get 20 McDoubles. By caloric value, 20 McDoubles will give you more food. You’ll die from malnutrition over a period of time, but not from lack of calories.
You’re not using that onion correctly. Chop it up and stick it in something with other ingredients that you can eat for 8 meals, that costs $12 to make.
That’s a basic cooking and money-saving concept
I’m certainly not eating the onion like an apple lol. But, to your point, a sandwich is exactly what you just said. Pick up an onion, some bread, some lettuce, some tomato, some mayo, some mustard, salt and pepper, deli ham (or roast chicken), some cheese. Buying those ingredients would be… What $40? And you’d be able to make 8 sandwiches. Maybe have some leftover cheese and mayo. Perhaps a chicken carcass for stock.They’d be pretty good sandwiches too, but without bacon because we wanna keep it budget. Or you could get 20 McDoubles. By caloric value, 20 McDoubles will give you more food. You’ll die from malnutrition over a period of time, but not from lack of calories.